Fenntarthatósági jelentés 2024
A fenntarthatóság jelentősége az elmúlt években egyre hangsúlyosabbá vált. A környezettudatos és fenntartható működés és vállalatirányítás, valamint a társadalmi felelősségvállalás már nem pusztán etikai kérdés, hanem a vállalati teljesítmény szempontjából is lényeges. Az Acélpartner Kft ESG szempontú átvilágítása és GAP elemzése 2023 júniusában a KPMG segítségével történt meg.
Az ESG átvilágítás és GAP elemzés eredményei
A KPMG áttekintette a vállalat fenntarthatósághoz kapcsolódó gyakorlatait, folyamatait, rendelkezésre álló szabályzatait, egyéb dokumentumait, stratégiáit és politikáit a három – környezeti, társadalmi és vállalatirányítási – dimenzió mentén és ezek alapján értékelte a Vállalat ESG teljesítményét a vállalati jógyakorlatok és fejlesztendő területek beazonosításával.
1. A Vállalat környezeti területhez kapcsolódó tevékenységei
A vállalat célja karbonsemlegessé válni az elkövetkezendő 10 évben. E mellett az energiafüggetlenségi megfontolásokat is szeretné figyelembe venni és teljesen leválni a földgázhálózatról, mivel az energiaárak - a korábbi év tapasztalatai alapján - erősen változékonyak voltak, amely egy kisebb vállalat esetében magas kockázatot jelent és erősen befolyásolja gazdasági teljesítményét.
2. Energiagazdálkodás és üvegházhatású gázok kibocsátása
A vállalat célként fogalmazta meg a minél kisebb ökológiai lábnyom elérését. E célból a Vállalkozás a fenntartható fejlődés fontosságát figyelembevéve áttért az energiahatékony módszerek alkalmazásával történő gyártásra.
Az Acélpartner Kft. több területen is tett lépéseket az energiahatékonyság növelésre. 2023 évben két 50 kW teljesítményű napelemes rendszert szerelt fel a csarnoktetőre, amely jelentős mértékű kiváltást eredményezett a villamosenergia felhasználásukban A napelemes rendszert 2023. március 2-án üzemelték be.
2024 év folyamán az üzemcsarnokban ablak és ajtócseréket, tetőszigetelést, kazáncserét, energiatároló tartályok bővítését, villamoshálózat korszerűsítését, új kompresszorok telepítését, villamos targonca beszerzését hajtotta végre.
Elért eredmények:
Az oxigénfelhasználás termelésarányosan 14,00 %-kal, a propán felhasználása 13,16 %-kal,a földgáz felhasználása 59,04 %-kal, a villamosenergia hálózatból vételezett felhasználása 24,74 %-kal csökkent a vizsgált időszakban, azaz 2019 és 2024 év között.
3. Hulladékgazdálkodás
A vállalat törekszik a fémhulladék csökkentésére és újra hasznosítására. tekintettel arra, hogy ez egyrészt hatékonyságot növelő, másrész környezeti kérdés egyaránt.
Fémhulladék nyilvántartó rendszer: A Vállalat folyamatosan vezeti a keletkezett fémhulladék mennyiségeket
• Hulladék elszállítási szerződések
• Fémhulladék újra hasznosítása
Elért eredmények:
2019-2024 évi alapanyag fogyás és hulladék változása
2019. hulladék
vashulladék: 34,75 %
2024. hulladék
vashulladék 30,53 %
A vashulladék aránya a kibocsátott termékhez viszonyítva 4, 22 %-kal csökkent a vizsgált időszakban.
4. A Vállalat társadalmi területhez kapcsolódó tevékenysége
A vállalat az alábbi területeken ért el eredményeket:
Munkavállalók vonzása és megtartása, szakmai utánpótlás biztosítás, a bejárás támogatása, munkavállalói hűség jutalmazása, munkavállalói elégedettség felmérés, sokszínűség, esélyegyenlőség, diszkrimináció-mentesség fenntartása, egészségvédelmi politika, megfelelő munkakörülmények biztosítása, karrierutak
Ügyfélkapcsolatok
Ügyfélelégedettség felmérés: Az ügyfélelégedettségi kérdőívből kiderül, hogy a vállalat a következő értékeket képviselni vásárlói számára:
o Minőség,
o megbízhatóság,
o precizitás,
o pontosság,
o versenyképesség.
Helyi közösségek támogatása és hozzájárulás a helyi gazdasághoz
A vállalat éves rendszerességgel támogat közhasznú szervezetet. Az Országos Egyesület A Mosolyért Közhasznú Egyesület támogatásán keresztül egészségügyi és szociális intézmények segítésében vesz részt
5. A fenntarthatósági célú átvilágítás kötelezettségei az alábbi elemeket tartalmazzák
a) Kockázatkezelési rendszer kialakítása,
b) Belső felelősségvállalási stratégia és rendszer kialakítása,
c) Rendszeres kockázatelemzések végzése,
d) Megelőzési és korrekciós intézkedések meghozatala a vállalkozás saját hatáskörében és a közvetlen szállítóival szemben,
e) Az ESG (Environmental, Social, Governance) adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése,
f) Közvetlen szállítók értesítése a felmerülő kockázatokkal kapcsolatban.
A fentiekből is látszik, hogy az ESG megfelelés nem csupán a vállalkozásra, hanem az üzleti kapcsolatokban résztvevő más gazdálkodókra is kötelezettséget ró. Jelenleg ez még a vállalkozás számára nem előírt, de folyamatosan készül rá, hogy készen álljon az együttműködésre.
Az Acélpartner Kft továbbra is elkötelezett a fenntarthatóság iránt és folyamatosan fejleszti gyakorlatait. Köszönjük, hogy követtétek utunkat és támogattátok munkánkat!
Üdvözlettel,
Acélpartner Kft.