Acélvágás
Az acélvágás kihívásai
Az energiaipartól kezdve az építőiparig, szinte minden szektorban jelentős szerepe van az acélnak, ugyanis számos termék alapanyagául szolgál. A tökéletes méretre és formára szabott acéltermék előállítása nagy szakértelmet igénylő feladat, ugyanis a megmunkálása rendkívül sok kihívást rejt magában.
A melegen hengerelt durvalemezek
Az acélvágás a meleg alakítási eljárások közé tartozó művelet. A vágott kontúron az alapanyag a bevitt hő hatására megolvad és az olvadékot nagynyomású oxigénnel kifújva történik az anyag leválasztása. Nagyon fontos a termékek tervezési folyamatánál a megfelelő minőségű alapanyag kiválasztása, amely a felhasználási terület, élettartam, beépíthetőségi kritériumok, esztétikai követelmények stb. függvénye. Ezek figyelembevételével történik meg az acél kémiai összetételének kialakítása az acélművekben az öntödében történő folyékony fázis során. Majd a hengerműben történik a további méretre alakítás, hőkezelések és egyéb vizsgálatok elvégzése, melynek végterméke a feldolgozóipar alapanyagául szolgál.
A vágási műveletek során a vágott felület minősége a vágáshoz használt gázok beállításain és a gép paramétereinek beállításain túlmenően nagyban függ az alapanyagban rejlő belső anyag hibák (pl. zárványok, repedések, anyagdúsulások) megjelenésétől. Ezek a további megmunkálások során is problémákat okozhatnak, nagy javítási költséget vagy végleges selejtet és ezzel veszteséget okozva. Az acélgyártás technológiája jelentős fejlődésen ment át az elmúlt évtizedekben, csökkentve ezen hibák előfordulási esélyeit. Az modern acélgyártási eljárás során (pl. ID konverter, elektromos ív kemence) az acélt szennyező összetevők (S; P) tartalma tized %-ról ezred %-ra csökkent. Ezzel elérve azt, hogy az előállított acél belső szerkezete a korábbihoz képest homogénebb szerkezetűvé váljon, lényegesen kisebb és kevesebb belső hibát (salak és gázzárványt, repedést) tartalmazzon. Egyre vastagabb alapanyagot (bramma) öntenek, ezzel megnövelték az átkovácsolási számot a hengerlés folyamán, amely így jobban összezömíti az anyagot. Jelentősen korszerűsödött a hengerlés technológiája is. Ma már számítógépek felügyelik az alapanyag felhevítése során az izzítási hőmérsékletet, szabályozzák az égéstér gázösszetételét (lényegesen csökkentve a felületi oxidációt) nagynyomású (350-500 bar) víz borotválja le a felületen megtapadt revét, ezzel tisztább lett a hengerlés folyamata, amelyet ma már szintén számítógépek felügyelnek, az embereknek már csak a felügyeleti szerep jut. Ezzel a kihengerelt lemez felületi hibái kerülnek kiküszöbölésre. Érdemes olyan gyártóművekkel keresni az együttműködést, akik az alapanyag előállítása során a hibákat a minimálisra csökkentik. Tehát akik a modernizációban az élen járnak. Ezeknél a cégeknél a gyártási folyamatba ma már be van építve az automatikus ultrahang vizsgálati technológia is. Természetesen tökéletes homogén szövetszerkezet nincs. Az előforduló hibákat felkészült szakemberek javítják ki a feldolgozás során, ezzel biztosítva azt, hogy jó terméket tudjanak szállítani megrendelőiknek.
Az acélvágás lehetséges módszerei
A termikus vágással történő lemezalakítás az anyagminőség és a vastagság szerint több technológiával történhet. A legvékonyabb acéltermékek (0,5-20 mm) lézerrel vághatóak. Minél vastagabb az alapanyag, annál nagyobb teljesítményre van szükség, így egyre gazdaságtalanabb lesz a technológia és a vágási felület, pontosság is romlik. Ebből kifolyólag a lézert váltja vágható méretben és vastagságban a plazmavágás (6-20-30mm-ig gazdaságos alkalmazni). Ez a technológia már nem a lézerfény biztosította energiával, hanem elektromos árammal dolgozik.
A vágási ferdeség és pontosság ugyan romlik a lézerhez képest (ami az elmúlt évek rohamos fejlődésének hatására egyre kevésbé feltűnő), de a gazdaságosan megmunkálható vastagságok jóval nagyobbak is lehetnek az előző technikánál. A lángvágás 5 mm felett alkalmazható. Pontossága és vágási sebessége ugyan elmarad az előzőéktől és nagyságrendileg is több a bevitt hőmennyiség, ami vetemedésekre ad lehetőséget a termékben, de csak ez a technológia alkalmas a vastag lemezek darabolására akár 500mm vastagságig is. Általában ennek a megmunkálási módozatnak a legkedvezőbb az ár-érték aránya, ha a termék felhasználási területe ezt részesíti előnyben. A felsorolt vágási lehetőségek mellett megemlíthető még a „vízvágás” is, amivel tulajdonképpen minden anyagot (márványtól az acélon át az üvegig) fel lehet darabolni.
A vastagsági értékekből jól látható, hogy mindegyik technológia között van átfedés, tehát egyes lemezek több eszközzel is vághatóak. A megrendelők saját minőségi, gazdasági szempontjaik szerint dönthetnek arról, hogy melyik technológiát választják.
Acélpartner Kft. – partner a színvonal növelésében
Cégünk több mint húszéves tapasztalattal rendelkezik a melegen hengerelt lemezek vágásában. Fő tevékenységünk a láng- és a plazmavágás, illetve az alkatrészek és értékesített lemeztáblák szemcseszórása.
Olyan forgófejes gépekkel is rendelkezünk, amelyek nemcsak merőlegesen, hanem szögben is vágnak. Mindemellett nagy erősségünk, hogy lánggal akár 280mm-es lemezekkel is képesek vagyunk dolgozni. Magyarországon rendkívül kevesek képesek szolgáltatásszerűen biztosítani ezt, mivel nincsenek megfelelő gépeik, vagy kellő tapasztalatuk. Ügyfeleink egyedi igényeit rugalmasan és gyorsan teljesítjük. Rendkívül rövid határidőkkel dolgozunk, tehát megrendeléstől függően akár 3-8 napon belül elkészítjük a rendelt vágatokat. A bevállalt termékeinkre olyan árakat biztosítunk, amelyeknek köszönhetően partnereink nyereségesek maradnak, miközben a magas minőséget is garantálni tudjuk. Lemezkészletünket folyamatosan 2000-2500 tonna között tartjuk, ez ad lehetőséget a gyors reagálásra, valamint a rövid vállalási időre. Éves szinten a feldolgozási kapacitásunk vágott lemeztermékek esetén megközelítőleg 6 000-7 000 tonna.
Technológus munkatársaink az Ön rendelkezésére állnak! Segítünk a minőség, az alapanyag és a kezelési technikák kiválasztásában. Számunkra az acélvágás kihívásai nem jelentenek akadályt!
Szolgáltatásaink
Kapcsolat